Każdy samochód potrzebuje źródła energii elektrycznej, które dostarcza prąd do rozrusznik a, aparatu zapłonowego, reflektorów, radia i do innych odbiorników. Przy pracującym silniku i wystarczająco wysokiej liczbie obrotów, energię elektryczną dostarcza prądnica, gdy natomiast motor jest wyłączony, potrzebne jest do jego zapłonu niezależne źródło prądu. Takim źródłem jest akumulator, w którym możliwa jest zamiana zmagazynowanej energii chemicznej na elektryczną (rozładowanie akumulatora to dostarczanie energii elektrycznej do jej odbiorników) i odwrotnie (ładowanie akumulatora to zamiana dostarczonej energii elektrycznej na energię chemiczną).
Dane charakterystyczne akumulatora
Właściwości akumulatorów określają następujące parametry:
Pojemność akumulatora wyrażona jest w amperogodzinach (Ah) i określa czas pobierania prądu z akumulatora. Np. pojemność 44 Ah oznacza, że przez 10 godzin możemy pobierać z akumulatora prąd o natężeniu 4.4 ampera, lub przez 20 godzin prąd o natężeniu 2.2 ampera. Pojemność akumulatora zależy od ilości i powierzchni wewnętrznej, oraz zewnętrznej płyt. Im jest ich więcej, im większa jest ich powierzchnia, tym większa pojemność akumulatora. Inne czynniki wpływające na pojemność akumulatora to:
natężenie prądu rozładowywania; im wyższe jest natężenie prądu, tym mniejsza pojemność.
temperatura elektrolitu; im wyższa jest temperatura elektrolitu, tym mniejsza jego gęstość, a tym samym mniejszy jego opór wewnętrzny. W rezultacie pojemność akumulatora jest większa.
wiek akumulatora; im starszy akumulator, tym mniejsza jest jego pojemność, ponieważ w jego płytach powstają ubytki masy aktywnej.
Prąd rozruchu , zwany inaczej prądem pobierczym zimna. Każdy akumulator winien prawidłowo pracować także i w trudnych warunkach, np. w zimie, podczas silnych mrozów. Miarą tej właściwości jest prąd pobierczy zimna, zwany inaczej prądem rozruchu. Jego wielkość określona jest napięciem ogniwa, które przy temperaturze -18 st . C powinno wskazywać:
potencjał 1.4 V przy rozładowywaniu przez 30 sekund, oraz
potencjał 1.0 V przy rozładowywaniu przez 180 sekund.
Napięcie, występują akumulatory o napięciu np.:
6 V (akumulatory do motocykli)
12 V (akumulatory do motocykli, samochodów osobowych, mikrobusów, samochodów dostawczych, ciężarówek, autobusów i traktorów).