48 695 140 211

EGR (Exhaust Gas Recirculation) układ ten ma za zadanie zmniejszenia zanieczyszczeń. Zasada działania układu polega na ponownym doprowadzeniu spalin do kolektora ssącego, dzięki czemu zmniejsza się emisja tlenków azotu (NOx). Ilość spalin powracjąca do kolektora ssącego jest zależna od aktualnego obciążenia silnika, gdy obciażenie jest większe to zawór EGR się przymyka aż do całkowitego zamkniecia w okolicy 2500-3000obr.

 

Mozna powiedzieć że EGR jest dla właściciela pojazdu niezbyt przyjaznym elemntem. Awaria układu, najczesciej polegająca na zacieciu się EGRa w pozycji otwartej może byc porównana do nieszczelności w układzie dolotowym. Samochód bardzo mocno kopci, najcześciej ECU przechodzi w awaryjny tryb pracy a w niektórych przypadkach silnika nie omzna odpalic albo gasnie on natychmiast po odpaleniu. W samochodach z filtrami czastek stałych awaria EGR może doprowadzić do zapchania filtra a w niektórych przypadkach do jeko całkowitej awarii. Dodkowa wadą EGR jest zanieczyszczanie układu dolotowego.

 

Podobnie jak w przypadku filtrów DPF, zawór EGR sprawia więcej problemów w samochodach użytkowanych w trybie miejskim.

Gdy zawór EGR zaczyna sprawiac kłopot i od czasu do czasu pojawia sie błąd P0400 w pierwszej kolejności można go wyczyść ze szlamu, jakim jest ubrudzony ponieważ nadmiar mieszanki sadzowo-olejowej może powodwac przycinanie sie układu. Jesli jednak zawór nadaje sie tylko do wymiany mamy kilka opcji do wyboru:

- nowy EGR(ceny od 500 do 1500zł)
- zaślepienie i wyłączenie programowe EGR(200-600zł)

W starszych modelach wystarczy zaslepić rurkę prowadząca od kolektora wydechowego do zaworu EGR, natomiast w nowszych samochodach oprócz zaślepienia przepływu spalin należy wykonać odpowiednia modyfikacje programową. Po przeprogramowaniu nie pojawiają sie błędy i awaryjne tryby pracy.

Usuwanie Zaworu EGR

Created with Webwave CMS

Copyright 2015 Motor Auto Service

ASK Serwis Sp.z o.o.

Ul. Kochanowskiego 8a

51-601Wrocław

kom: 695 140 211

tel: 71 306 79 88

e-mail: biuro@askserwis.pl

ZAPRASZAMY DO SERWISU